Psikanalitik Duyarlıklı Bakışla ROMANLARI YAŞAMAK

24Eyl18

Bu kitap, 2018 yılında Notabene Y. tarafından yayımlanmıştır.

 

 

 

 

ÖNSÖZ

 

 

 

Kitabın adı ile başlayalım. Neden ‘psikanalitik’ değil de, ‘psikanalitik duyarlıklı bakış’; niçin ‘romanlarla, romanlarda’ değil de, ‘romanları’; ve nasıl oluyor da, ‘yaşamak’?

‘Psikanalitik duyarlık’, esinini -hassasiyetini- psikanalizden alan bir hal ise de, vurgu, psikanalizde değil, ondan edinilmiş duyarlıktadır. Ve, bir ‘bakış’ ise o; ayırt ettirici niteliği, kuramsal kimliği ile psikanalizin -bir bilgi olarak- sunduklarını  bulmak üzere değil; psikanaliz süreçlerinden edinilmiş duyarlıkla metne bakıyor oluşundadır. 

Psikanalize ‘yaratıcı’ bir edim olarak yol aldıran da, yaşamdan edindiği bilgi ya da yaşama ilişkin çıkarsamaları değil; doğrudan, yol alışın kendisidir. Verili varoluşsal gerçekliği ile başı hoş olmayanın, kendi ve hikâyesi ile başbaşalığının başlattığı bir yolculuktur psikanaliz. Sözün ve çağrışımların koşulsuz özgürlüğüyle kendinden, kendindeki ötekiden yola çıkanın; kendi ve kendindeki öteki ile ilişkisi içinde(n) yol alanın yolculuğu. Ketlenme ve çatışmaları ile yüzleşmek suretiyle kendini arayışa çıkanın; özgürlüğü, arayışının nihayetsizliğinde bulanın yolculuğu. Bakışımızın duyarlılığı o yolculuktan edinilmiştir. 

Psikanalizde, analist, analizanın dinleyeni, yol hikâyesinin tanığıdır. Bir vakit kendi benzer yolculuğundan edindiği duyarlıkla/ halden anlayıcılıkla (‘empatik’ bir yaşayışla) kulak veren hakikatli bir muhataptır analist. Kendisine anlatılanla ya da kendisine anlatılanda kalarak değil; anlatıcının anlatısı, kendisinin dinledikleriyle mesafesini gözeterek; bilmişlikle ve kös değil, yaşayarak ama bilgelikle dinleyendir. 

Evet; öyle bir duyarlıkla; romanlarda kalarak ya da romanlarla yaşamak değil; uygun bir mesafeden romanlara bakmak: Romanları yaşamak.

 

(Kitap, Notabene Y. tarafından 2018’de yayımlanmıştır.)No Responses Yet to “Psikanalitik Duyarlıklı Bakışla ROMANLARI YAŞAMAK”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: