Radikal İki ve Ero(poli)tika: İçtenlik Nerede?

19Eyl09

 

 

 

Aşağıdaki yazışma, eposta marifetiyle, Radikal İKİ ile aramda gerçekleşmiştir. Ben, yaşadığım birçok örnek çerçevesinde, dergi-gazete ‘yazı değerlendiricilerinin’ dışarıdan katkıda bulunma çabasındaki yazara/aydına pek özenli ve saygılı olmadıklarını, kendisine katkı sunmaktaki gayreti, daha ziyade, yazarın orada ‘görünmek’ arzusu olarak yorumlar gibi olduklarını, eşitlikçi bir işbirliği değil, hiyerarşik bir yerden konuşma hevesi taşıdıklarını gözlemledim. Doğrusu, Nazan Hanım’ın da, blog okurlarının da, benim burada yaratmaya çalıştığım ‘konuşma’ niyet ve beklentisi ile Nazan Hanım’ın dile getirdiği ‘âlem’in değerleri arasındaki farkı görmesini istedim.

 

 

Nazan Hanım,  

Lütfen, gazetenizin ‘piyasa kaygısı’nı herkes için geçerli ‘etik’ bir ölçü olarak kabul etmemizi beklemeyiniz. Ne demek, ‘mükerreren’ yayımlanmış yazı ya da ‘başka yer’? Orada, bir dipnotla zaten başka bir ortamdaki ‘tartışmaya’ davet var, yazı o sürecin bir parçası ve gazete ortamında gerçekleştirilemeyecek bir tartışmaya davet ediyor okuru. Günde ortalama seksen kişinin ziyaret ettiği haluksunat bloğu, Radikal İKİ’nin rakibi mi yani? Şu toplumda birbirimize omuz vererek barış-demokrasi mücadelesi ağını zenginleştirirsek günaha mı gireriz? Üstelik, karşılıksız entelektüel üretkenlikte bulunan insanlara biraz daha saygılı olmanız gerekmiyor mu? Bakın, ben size yazımı gönderirken ‘saygılarımı’ belirtmeyi ihmal etmemişim ama siz bana ‘had’ bildirirken onu bile esirgemişsiniz.  

Lütfen bu yazışmayı Tuğrul Bey’e de iletin (ya da ben ona mahallede rastladığımda ileteyim). Zira, Radikal Yorum’daki bir yazımın başlığının tepesine ‘Hakan Abi, bu yazıyı koy…’ ibaresinin yerleştirilme kazasını çok vahim ve saygısızca bulmuştu, bu örneği acaba, ’emeğe’ saygı ve ‘varoluşsal etik kaygı’ bağlamında nereye yerleştirecek, merak ettim doğrusu.  

İyilik dileklerimle,  

Halûk Sunat

             —– Original Message —– From: Ek Radikal To: ‘haluk sunat’ Sent: Thursday, September 17, 2009 10:16 AM Subject: RE: Yazı
            

             Haluk bey,

Tabii ki sorabilirsiniz, evet burası bir platform, evet tartışılsın istiyoruz, ama lütfen şöyle düşünün: Başka başka yerlerde yayınlanmış yazıları kullanırsak bizim ne özgünlüğümüz kalır. Etik derken meslek etiğinden bahsediyorum, yani mükerrer yazı yayınlamanın bizim mesleğimizdeki etiğinden. Tabii ki sizin için çok önemli olmayabilir ama bizim için önemli.

Nazan Özcan

 

 

 


 From: haluk sunat [mailto:haluksunat@superonline.com]
Sent: Wednesday, September 16, 2009 7:22 PM
To: Radikal – Ek
Subject: Re: Yazı  

Nazan Hanım, 

O yazı, kendi blogumda, farklı bir ‘konuşma’ bağlamında yayımlandı ve kurmaya çalıştığım tartışmanın bir parçası idi. Okursanız, söz konusu bütünlüğü görürsünüz. Üstelik, nihayetinde, telif alınmayan, yalnızca ve yalnızca ‘barış-demokrasi’ mücadelesine katkı olarak sunulan bir metin bu. Yani, Radikal’in okur kitlesine de ulaşmasında nasıl bir ‘etik’ sakınca olabilir, anlayabilmiş değilim. ‘Radikal İKİ’ olarak, entelektüel üretkenliğin okur kitlesi ile buluşmasında koyduğunuz bu ölçü, asıl, ne kadar ‘etik’, kendinize lütfen onu sorar mısınız?

 

Halûk Sunat

—– Original Message —–

From: Ek Radikal

To: ‘haluk sunat’

Sent: Wednesday, September 16, 2009 5:11 PM

Subject: RE: Yazı

 

Haluk bey,

Sizi yazıyı zaten internette yayınlamışsınız, o yüzden yayınlamamızın hem anlamı kalmıyor hem de etik olarak doğru değil. O yüzden bize gönderdiğiniz yazıların lütfen başka yerde yayınlanmamış olmasına dikkat eder misiniz?

Nazan Özcan

 

 

 


 From: haluk sunat [mailto:haluksunat@superonline.com]
Sent: Tuesday, September 15, 2009 12:10 PM
To: Radikal – Ek
Subject: Yazı  Uygun görürseniz Radikal İki için yazı önerisidir. Saygılarımla,

Dr. Halûk SunatNo Responses Yet to “Radikal İki ve Ero(poli)tika: İçtenlik Nerede?”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: